Cordless Electric Pruning Shears TOTAL TSSLI20308
- Model no. TSSLI20308
- Voltage 20V
- Cutting diameter 20 - 30mm
- Autonomy with 2Ah battery - 3000 cuts with 4Ah battery - 5000 cuts
- Charging time 2Ah - 1 hour
- Charging time 4Ah - 2 hours
- Battery Not included, compatible with 2.0Ah and 4.0Ah batteries
- Charger Not included
Spare parts:
- Main Components Of The Tool TSSLI20308-SP-3-5/11
- Controller TSSLI20308-SP-9
- Fixed Blade TSSLI20308-SP-O.T.B
Cordless pruning shears are used to care for garden trees and shrubs. Able to cut branches up to 3 centimeters in diameter. The tool is powered by a 20 V battery - allows for a smooth cut without much effort. The pruner is equipped with high-strength blades, they have anti-corrosion treatment that ensures a long service life.
| Technical | |
| View | INDUSTRIAL |
| Features | Plastic handle. |
| Structure | |
| Weight | 1 kg |
| Nutrition | |
| Nutrition | From battery |
| Battery type | Li-ion |
| Battery capacity | 2 Ah - 4 Ah |
| Battery voltage | 20 V |
| Battery Charge Time | 1 - 2 hours |
| Battery charge | 110-240 V ~ 50/60 Hz |
| Set | |
| Packing | Carton box |
| Accumulator battery | Not |
| Charger | Not |
| In the set | The model does not include a battery and charger. |
-1280x853.jpg)



