Out Of Stock
Electric Drill - Screwdriver / 280W / 15,5 Nm TOTAL TD502106
The TOTAL TD502106 cordless screwdriver is powered by 220 V and provides a power of 280 W at a maximum speed of 750 rpm.
This screwdriver is made in a classic design and has standard controls: power button, reverse switch and lock button, which are located on a convenient pistol grip.
Keyless chuck allows fast and reliable fastening of bits and drills with a diameter of 0.8 to 10 mm.
Torque adjustment is carried out in the range of values from 1 to 21.
Spare carbon brushes are supplied with the device.
- Spare parts:
- Carbon Brushes Holder TD502106-SP-9
- Rotor TD502106-SP-8
- Stator TD502106-SP-4
- Switch TD502106-SP-13
- Gearbox TD502106-SP-3
- Chuck TD502106-SP-2
- Carbon Brushes TD502106-SP-10
| Technical | |
| Power | 280 W |
| Type | Electric Drill - Screwdriver |
| The maximum number of revolutions | 750 rpm |
| The strength of the maximum torque | 15,5 Nm |
| Features | Torque settings - 20+1(drilling) position. Air cooling. Two-component handle. |
| Modes and Functions | Reverse: 1 speed. Lock-on switch for continuous use. |
| Engine type | Electric |
| Structure | |
| Work Material (Maximum drilling diameter) | 10 mm (steel) / 20 mm (wood) |
| Type of Patron | Keyless chuck |
| Size of the patron | 0.8 - 10 mm |
| Weight | 2 kg |
| Nutrition | |
| Nutrition | 220-240 V ~ 50/60 Hz |
| Cable length | 4 meters |
| Set | |
| Packing | Cardboard box |
| In the set | Accessories - 1 set of carbon brushes. |
-1280x853.jpg)



