Out Of Stock
Angle grinder Total TG11518026 1500W / 180 mm / INDUSTRIAL
- Its body is ergonomically shaped, so it is easy to hold during operation, and the rubberized handle dampens vibration.
- High work efficiency due to long cylinder life.
- Direct cooling for ultra high performance and long life.
- High rotation protection provides reliable protection.
- Power:1500 W.
- Idle speed:8500 rpm.
- Spindle Thread:M 14.
- Diameter of the seat:22.2 mm.
- Disc Diameter:180mm.
- Supplied accessories:Auxiliary handle , flange wrench, protective cover.
- Additional handle - 3 position.
| Technical | |
| View | INDUSTRIAL |
| Power | 1500 W |
| Type | Electric angle grinder |
| The maximum number of revolutions | 8500 |
| Features | High work efficiency due to long cylinder life. Direct cooling for ultra high performance and long life. High rotation protection provides reliable protection. |
| Modes and Functions | Disc Lock button, switch with the ability to lock in the on position. |
| Engine type | Electric |
| Structure | |
| Disc diameter mm | 180 mm |
| Disk fitting hole | 22.23 mm |
| Work Material (Maximum drilling diameter) | steel, concrete,wood |
| Body material | Metal, Plastic |
| Spindle Thread | M 14 |
| Nutrition | |
| Nutrition | 220-240 V ~ 50/60 Hz |
| Cable length | 2 meters |
| Set | |
| Packing | Carton box |
| In the set | Auxiliary handle with soft handle, flange wrench, protective cover, 1 set of carbon brushes. |
-1280x853.jpg)



