Discount
Electric saw for cutting iron TS92435526 2400 W
- The Total TS92435526 Electric Changing Saw allows you to cross-cut long parts and workpieces at right angles.
- The saw is installed on the floor or on a work table. The saw blade diameter is 355 mm, the power is 2400 W, and the rotation speed is 3900 rpm.
- The maximum cutting capacity of the saw is 100 mm for round products, 100x100mm for square sections and 120x100 mm for rectangular sections.
Spare parts:
Spring TS92435526-SP-55
Outer Flange TS92435526-SP-40
Stator TS92435526-SP-8
Rotor TS92435526-SP-15
Mechanism TS92435526-SP-49
Switch TS92435526-SP-23
Carbon Brushes TS92435526-SP-2
- Power: 2400 W.
- Voltage: 220 V.
- Rotation frequency: 3900 rpm.
- Tooling diameter: 355 mm.
- Cutting width at an angle of 90 degrees: 100 mm.
- Cutting depth at an angle of 90 degrees: 100 mm.
- Blade size: 460 х 260 mm.
- Warranty: 1 Years
| Technical | |
| Power | 2400 W |
| Rotation frequency rpm | 3900 rpm/min |
| Type | Miter saw |
| Features | The saw is installed on the floor or on a work table. The saw blade diameter is 355 mm, the power is 2400 W, and the rotation speed is 3900 rpm. |
| Structure | |
| Disc diameter mm | 355 mm |
| Table size | 460 X 260 mm. |
| Cutting depth at angle | Cutting width at an angle of 90 degrees: 100 mm. Cutting depth at an angle of 90 degrees: 100 mm. |
| Body material | Metal, plastic |
| Nutrition | |
| Nutrition | 220-240 V / 50-60 Hz |
| Cable length | 2 m |
| Set | |
| Packing | Carton box |
-1280x853.jpg)



