Discount
Out Of Stock
High pressure cleaner TOTAL TGT11356 1800 W
- Washing is a high-pressure device for removing dirt, equipped with a detergent suction mechanism, an air-cooled motor. The device is suitable for both home use and small car washes. A high pressure washer is a tool designed to clean surfaces with a powerful jet of water from various types of contaminants, corrosion products and old coatings: paints, varnishes, mold, etc. There are both household and professional devices. The washing power is determined by the pressure developed by its pump. Devices that generate pressures from to MPa are available on the market. There are also industrial pressure washers, which are stationary installations.
- The TOTAL high pressure washer is suitable for washing a car, motorcycle. Has an automatic stop system.
- Thanks to the W synchronous motor, good performance is achieved.
- A convenient handle is provided for moving the sink .
Spare parts:
Engine TGT11356-SP-39-B
Complex Pump TGT11356-SP-39-A
- Power: 1800 W.
- Voltage: 220 V.
- Pressure: 150 Bar.
- Water consumption: 360 l / hour.
- Using detergent: shampoo tank on gun, number of tanks: 1
- Features and equipment: Weight: 1 kg.High pressure hose - length 5 m Carrying handle - fixed Presence of transport wheels - yes
- Weight: 8.8 kg
- Warranty: 1 Years
| Technical | |
| View | INDUSTRIAL |
| Power | 1800 W |
| Water consumption | 360 l / hour |
| Type | High pressure cleane |
| Features | The device is suitable for both home use and small car washes.The washing power is determined by the pressure developed by its pump. |
| Engine type | Electric |
| Structure | |
| Pressure | 150 bar. |
| Body material | Metal, plastic |
| Weight | 8.8 kg. |
| Nutrition | |
| Nutrition | 220-240 V / 50-60 Hz |
| Cable length | 2 m. |
| Set | |
| Packing | Carton box |
| In the set | High pressure water gun Water pipe with a pressure of 5 m |
-1280x853.jpg)



