Out Of Stock
Electric Mixer Total TD616006 1800 W
- Construction mixer TOTAL TD616006 is designed for mixing various mixtures.
- For a long service life , the aluminum gearbox housing is responsible, which effectively removes heat from the motor.
- Two handles provide a secure hold of the tool.
- The kit includes a stirrer, charcoal, adjustable screw (key).
Spare parts:
Needle Hk0810 TD616006-SP-31
Gearbox TD616006-SP-14
Stator TD616006-SP-52
Rotor TD616006-SP-48
Mechanism TD616006-SP-23
Paddle Left TD616006-SP-1-B
Paddle Right TD616006-SP-1-A
Switch TD616006-SP-58
Carbon Brushes TD616006-SP-67
- Power: 1800 W.
- Voltage: 220 V.
- Number of speeds to her: 2 ny.
- Rotation frequency: 180-480 / 250-650 rpm.
- Whisk sizes: M13
- Weight: 6.5 kg.
- Warranty: 1 Years
| Technical | |
| View | INDUSTRIAL |
| Power | 1800 W |
| Rotation frequency rpm | 180 - 650 rpm/min |
| Type | Electrc Mixer |
| Features | Powerful motor for high performance TOTAL TD616006; Air cooled for reliability; M13 mount for easy selection of accessories; Lightweight for continuous operation; |
| Modes and Functions | Speed control - up to 6 speeds. 1 Mode: 180-480 / 2 Mode: 250-650 rpm/min |
| Engine type | Electric |
| Structure | |
| Body material | Metal, plastic |
| Weight | 6.5 kg |
| Spindle Thread | M 13 |
| Nutrition | |
| Nutrition | 220-240 V / 50-60 Hz |
| Cable length | 2 m |
| Set | |
| Packing | Carton box |
| In the set | 120 mm Mix Paddle |
-1280x853.jpg)



