Discount
-37 %
Li-ion impact wrench 20V TOTAL TIWLI2038
- The TOTAL TIWLI2038 Power Nut Runner is designed to work with threaded fasteners.
- The metal housing of the gearbox is responsible for a long service life.
- The square drive with a friction ring ensures reliable fixing of the rig.
- Thanks to a torque of 300 Nm, a high functionality of the tool is achieved.
- The kit includes: Nut runner head 19 mm, 21 mm, 2 pcs. 2pcs 20V 2.0Ah batteries, 1pc charger, 1pc plastic box.
- Max torque: 300 Nm.
- Voltage: 20V.
- No-load speed: 0-1300 / 0-2300 rpm.
- Impact frequency: 0-2000 / 0-3300 beats / min.
- Chuck size: 1/2 inch.
- Reverse: yes.
- Impact presence: yes.
- Brushless motor.
- Integrated work light.
- Warranty: 1 year.
| Technical | |
| Power | 20V. |
| Type | Li-ion impact wrench |
| Impact frequency | Impact frequency: 0-2000 / 0-3300 beats / min. |
| Max torque | 300 Nm |
| The maximum number of revolutions | 0-1300 / 0-2300 rpm |
| Features | Air cooled for reliability; Two-component handle for easy handling; Square drive for easy tool change; Lightweight for continuous operation. |
| Engine type | Electric |
| Structure | |
| Type of Patron | 1/2 " square |
| Weight | 3 kg |
| Nutrition | |
| Nutrition | From battery |
| Battery type | Li-ion |
| Battery capacity | 2 A * h |
| Battery voltage | 20 V |
| Battery Charge Time | 1 hours |
| Set | |
| Packing | plastic box |
| Charger | 1 pc 220-240 V ~ 50/60 Hz |
| In the set | The kit includes: Nut runner head 19 mm, 21 mm, 2 pcs. 2pcs 20V 2.0Ah batteries, 1pc fast charger, 1pc plastic box |
-1280x853.jpg)



