Discount
-37 %
Gasoline Generator TP1200006T
- Rated voltage: 220-240/380-415V
- Rated frequency: 50Hz
- Phase: three
- Max output: 19.0kW @380-415V
- Rated output: 17.0kW@380-415V
- Max output: 6.3kW@220-240V
- Rated output: 5.7kW@220-240V
- Rated speed: 3000rpm
- Engine: V Twin cylinde, 4-stroke, OHV, air cooled
- Displacement: 999cc
- THD at full load<5%
- One push start with battery
- Digit meter(Hrs,Hz,V)
- Ignition system: T.C.I
- Starting system: one push start with battery
- Copper coil alternator
- Fuel tank: 65L
- Oil Capacity : 2.5L
- With low oil level stop system
- With light alarming
- With 1 set auxiliary handle and wheels
- Packed by plywood case
| Technical | |
| View | INDUSTRIAL |
| Power | 19000 W |
| Rotation frequency rpm | 3000 rpm․ |
| Type | Gasoline Generator 19000W |
| Features | There is a fan cooling system. Explosive start / electric lock system. Solid copper winding. |
| Structure | |
| Capacity L | 65 L |
| Body material | Metal, Plastic |
| Nutrition | |
| Nutrition | 220-240 V ~ 50 Hz |
| Set | |
| Packing | Packed by plywood case |
| In the set | Auxiliary handle and wheels |
-1280x853.jpg)



