Generator gasoline inverter 1.1 kW TOTAL TP515006
- Inverter technology
- Rated voltage: 220-240V
- Rated frequency: 50Hz
- Max.output: 1.1kW
- Rated output: 1.0kW
- Starting system: recoil
- Rated current: 4.3A
- Pure sine wave output(fluctuation±3%)
- Noise(7m)@50% load: <=62dB
- Run time@50% load: 8.0h
- Output speed: 3300-4800rpm
- Copper coil alternator
- Outlets: 1pcs 250V 16AMP;1pcs 12V DC 5AMP
- Engine: single cylinder,4 stroke,OHV,air-cooled
- Displacement: 56cc
- Fuel tank: 3L
- Engine oil capacity : 0.25L
- Engine oil type: SAE 10W-30
- Net weight: 13kg
- Packed by color box
| Technical | |
| View | INDUSTRIAL |
| Power | 1100 W |
| Rotation frequency rpm | 3300-4800 rpm․ |
| Type | Gasoline Generator 1100W |
| Features | There is a fan cooling system. Explosive start / electric lock system. Solid copper winding. |
| Structure | |
| Capacity L | 3 L |
| Body material | Metal, Plastic |
| Weight | 13 kg |
| Nutrition | |
| Nutrition | 220-240 V ~ 50 Hz |
| Battery capacity | 4.3 A * h |
| Set | |
| Packing | Carton box |
| In the set | Auxiliary handle and wheels |
-1280x853.jpg)



