Welding machine TOTAL TW216069 160A
- IGBT inverter technology
- Input voltage: 1~220-240V
- Frequency: 50/60Hz
- Output current: 15-160A
- Duty cycle: 160A@60%
- LED display
- No-load voltage: 72V
- Max.output current: 160A
- Diameter of electrode: 1.6-4.0mm
- Anti-stick/Hot start/Arc-force
- 1 Pcs electrode holder with cable
- 1 Pcs earth clamp with cable
- 1 Pcs wire brush
- 1 Pcs helmet
- Packed by color box
| Technical | |
| Power | 160 A |
| Type | Welding machine Inverter |
| Features | This welding of steel and other non-ferrous metals can be applied to electrodes of different sizes and materials, including acidic, alkaline fiber electrodes. It features small volume, light weight, easy installation, easy operation. |
| Modes and Functions | Fan cooling. Thermal safety. IGBT technology. 160 A at 60%. IP21S protection rating. |
| Engine type | Electric |
| Structure | |
| Body material | Metal, Plastic |
| Size | Welding rod size: 1.6 - 4 mm |
| Nutrition | |
| Nutrition | 220-240 V ~ 50/60 Hz |
| Cable length | 2 meters |
| Set | |
| Packing | Packed by color box |
| In the set | Electrode handle cord 1 pc. 1 pc. with mass grasp |
-1280x853.jpg)



