Out Of Stock
Digital Multimeter TOTAL TMT47503
- TOTAL TMT47503 digital multimeter is designed to measure voltage, DC current and resistance.
- The results are displayed on the LCD with large numbers.
- The choice of the measurement range of values is carried out manually, it is enough to set the desired position of the multi-position switch.
- The presence of a backlight makes it easier to work in dimly lit places.
- Functions: Poetry indicator Screen lighting Ability to follow instructions.
- DC Voltage: 600mV/6V/60V/600V/1000V ±(0.5% +3).
- AC Voltage:6V/60V±(0.8%+3) 600V/750V±(1.0%+10).
- DC Current: 60μA/60mA/600mA ±(0.8%+3) 10A ±(1.2% +3).
- AC Current: 60mA/600mA ±(1.0%+3) 10A ±(1.5% +3).
- Resistance:600Ω/6kΩ/60kΩ/600kΩ/6MΩ ±(0.8% +3) 60MΩ±(1.0%+30).
- Capacitance:10nf ±(4.0%+30).
- 100nf/1000nf/10μF/100μF/1000μF ±(4.0%+3).
- 10mf/100mf±(5.0%+3).
- Frequency:10Hz/100Hz/1000Hz/10KHz/100K. Hz/1000KHz/10MHz±(1.0%+3).
- Duty cycle: 1%~95% ±(2.0% +3) Diode test.
- Data hold.
- With backlight function With flash light function.
- With lower battery indication function.
- Packed by color box.
| Technical | |
| DC voltage | 600mV / 6V / 60V / 600V / 1000V ± (0.5% +3) - |
| AC voltage | 6V / 60V / 600V / 750V ± 0.8% +3) - |
| DC current | 60μA/60mA/600mA ±(0.8%+3) 10A ±(1.2% +3). |
| Type | Digital multimeter |
| AC current | 60mA/600mA ±(1.0%+3) 10A ±(1.5% +3). |
| Resistor | 600Ω/6kΩ/60kΩ/600kΩ/6MΩ ±(0.8% +3) 60MΩ±(1.0%+30). |
| Capacitance | 6nF / 60nF / 600nF / 6uF / 60uF / 600uF / 6mF ± (4.0% +3) 60mf ± (5.0% +3) - |
| Structure | |
| Temperature | 0 to +40 |
| Screen | LCD display, counts 6000 |
| Set | |
| Packing | Cardboard box |
-1280x853.jpg)



