Tire changer TOTAL TCTCH3551
- Motor power: 750W
- Power supply: 220 V
- Maximum tire diameter: 41 inches (1040 mm)
- Maximum Tire Width: 14" (355mm)
- External clip: 10" ~ 17"
- Inner Clamp: 12" ~ 20"
- Air supply: 8 bar
- Side section breaking strength: 2500 kg
- Curb weight: 167 kg
Semi-automatic tire changer TOTAL TCTCH3551 is widely used in car services and stations. It is equipped with a powerful motor that ensures high working efficiency.
| Technical | |
| View | INDUSTRIAL |
| Power | Motor power: 750W |
| Type | Automotive tire changer |
| Features | Noise volume: <80 db, |
| Force | Side section breaking strength: 2500 kg |
| Max pressure: | Air supply: 8 bar |
| Structure | |
| Body material | metal |
| Weight | 167 kg |
| Size | Maximum tire diameter: 41 inches (1040 mm) Maximum Tire Width: 14" (355mm) External clip: 10" ~ 17" Inner Clamp: 12" ~ 20" |
| Nutrition | |
| Nutrition | 220 V |
| Set | |
| Packing | Packed by wooden pallet |
-1280x853.jpg)



