Hot
Electric Rotary Hammer Total TH308268-2 / SDS Plus / 800W / 2,5 J / + Key Less Chuck 13 mm
INPUT POWER : 800W
NO-LOAD SPEED : 0-*1100RPM
IMPACT RATE :0-4000BPM
IMPACT ENERGY : 2,5j
MAX. DRILLING CAPACITY
CONCRETE : 26MM
STEEL : 13MM
WOOD : 30MM
SDS PLUS CHUCK SYSTEM+Key Less Chuck 13 mm
2 PCS CHISELS
- Spare parts:
- Impact Shaft TH308268-2-SP-47
- Bushing TH308268-2-SP-22
- Crank Housing Cover TH308268-2-SP-41
- Bushing TH308268-2-SP-21
- Quick Release Chuck TH308268-2-SP-1-13
- Stator TH308268-2-SP-82
- Dust Cap Washer TH308268-2-SP-7
- Rotor TH308268-2-SP-77
- Switch TH308268-2-SP-91
- Carbon Brushes TH308268-2-SP-89
| Technical | |
| Power | 800 W |
| Impact energy | 2.5 J |
| Type | Electric Rotary Hammer |
| Impact frequency | 0 - 4000 bpm |
| The maximum number of revolutions | 0 - 1100 rpm |
| Features | Air cooling. Two-component handle. Maximum sound / noise level 89 dB. Sound power - 100.1 dB |
| Modes and Functions | Reverse(electronic), Drilling (hammer drilling), Chiselling (impact without drilling), Drilling (no impact), engine brake, Auto shut off when overheating, |
| Engine type | Electric |
| Structure | |
| Work Material (Maximum drilling diameter) | 13 mm (steel) / 26 mm borer (concrete) / 30 mm (wood) |
| Type of Patron | SDS Plus (Steck Dreh Sitzt) + Key Less Chuck 2 - 13 mm |
| Size of the patron | 14 mm |
| Weight | 7 kg |
| Nutrition | |
| Nutrition | 220-240 V ~ 50/60 Hz |
| Cable length | 2 meters |
| Set | |
| Packing | Plastic case |
| Drill | 3pcs hammer drill(size 6-8-10 mm) , 2pcs chisels |
| In the set | Accessories - 1 set of carbon brushes. 1pcs auxiliary handle. 1pcs depth gauge |
-1280x853.jpg)



